BABA TARİHÇİ

abdullahhoca.com YENİ NESİL TARİH ANLATIMI

Üyelik Girişi
MEKANLAR-YOLLAR-GÖÇLER TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası

18.YÜZYIL AVRUPA - OSMANLI İLİŞKİLERİ

18. YY. AVRUPA’NIN DURUMU

İngiltere, Fransa ve Avusturya arasındaki İspanya tahtının veraseti konusunda başlayan anlaşmazlık 1701 yılında savaşa dönüştü. İngiltere ve Osmanlı devleti arasında iyi ilişkiler devam ediyordu. Venedik ise Mora’yı almasına rağmen Akdeniz ticareti önem kaybettiğindenVenedik eski gücünü kaybetmeye başlamıştır.  Portekiz ve İspanya Coğrafi keşiflerle önem kazanmaya başlamıştı. Avusturya ise Fransa ve Osmanlı devleti arasında oldukça yıpranmıştı. Lehistan, Osmanlı devleti ile dostça siyaset izlemeye başlamıştı. İsveç kralı Şarl Rusya ile çekişmeye başlayınca Osmanlı devletini doğal müttefiki ve dostu sayıyordu. Bütün bunların dışında önemli bir güçte Rusya’ydı. Hem Avrupa hem de Osmanlı devleti için önemli bir tehlike haline gelmekteydi. Karadeniz’e açılmaya çalışıyordu.

 

RUSYA’NIN BATI SİYASETİ

Rusya’nın başında bulunan Çar Petro, İsveç ile savaşa girişti. Paltova’da (1709) yapılan savaşı İsveç kaybetti. Şarl savaş alanından kaçarak Osmanlı devletine sığındı. Ruslar İsveç kralını takip ederek Osmanlı topraklarına girdiler. Osmanlı devleti Karlofça Antlaşmasını bozmamak için İsveç’e yardım yapmamıştır. Fakat Osmanlı topraklarında yaşamasına izin vermiştir. Bu durum sonucunda Ruslar ise Osmanlı tebaası olan Ortodoksları kışkırtmaya başlamışlardır.

 

Osmanlı-Rus İlişkileri

18. yy. Rusya’nın bazı girişimleri ve Osmanlı Devleti aleyhine yürüttüğü siyaseti iki ülke arasında gerginliğin temelini oluşturur.

 

Rusya’nın Osmanlı Siyaseti:

£  Orta Asya üzerinde yayılmak istemesi

£  Balkan toplumlarını kışkırtarak Slavlaştırmak istemesi (Panslavizm)

£  Osmanlı topraklarında ki Ortodoksları himaye altına almak istemesi

£  Açık ve sıcak denizlere inmek istemesi

 

 

 

Osmanlının Rus Siyaseti:

£  İstanbul antlaşmasını geçersiz kılmaya çalışarak, kaybettiği toprakları geri alabilmek.

£  18. yy. Osmanlı en çok Rusya ile karşı karşıya geldiği dönem olmuştur..

Köşe Yazıları
Anket
Atatürk hangi şehrin fahri hemşehrisidir?
TARİH VİDEOLARI