PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

İSKENDER İMPARATORLUĞU

10. İSKENDER İMPARATORLUĞU (MÖ 336-MÖ 323)

Makedonya Kral II. Philip (Filip), Yunan şehir devletlerini birleştirerek Helen birliğini kurdu. Babası II. Philip’in öldürülmesinin ardından Helen birliğinin başına geçen Büyük İskender, Yunan şehir devletlerinin çıkardığı ayaklanmaları bastırmış ve bu şehir devletlerini Makedonya Devleti’ne bağlamıştır.

BÜYÜK İSKENDER BELGESEL VİDEOSU 

Savaş Sanatı 1.Bölüm : Büyük İskender


 

Ülkede istikrarı sağlayan İskender, MÖ 334’te 35 bin kişilik ordusuyla Asya Seferi’ne çıkmıştır. İskender, Çanakkale Boğazı üzerinden Anadolu’ya geçerek; Persleri Granikos (Çanakkale-Biga), Issos (Hatay-Dörtyol) ve Gavgamela (Suriye) savaşlarında yenerek bu devletin varlığına son verdi.  Anadolu, Suriye, Mısır ve Mezopotamya’yı ele geçirmiştir. Bir süre bu bölgede kaldıktan sonra Hindistan’a kadar ilerlemiştir. Askerlerin isteksizliği ve yorgunluğu üzerine Babil’e dönen İskender hastalanarak 33 yaşında hayatını kaybetmiştir.


İskender’in ani ölümü üzerine ülke parçalanmış ve imparatorluk toprakları üzerinde krallıklar kurulmuştur. Bunlar;

-Mısır da kurulan Ptolomeler,

-Makedonya da Antigonitler

-Anadolu’dan Hindistan a kadar uzanan topraklarda ise Selevkoslardır.

                

Anadolu’da Selevkos Krallığı’nın kurucusu General Selevkos’un ölümünden sonra krallık dağıldı ve Anadolu’da yeni krallıklar kuruldu.

Bunlar;

-Pontus, Bergama, Kapadokya ve Bitinya Krallığı’dır


Büyük İskender’in başlattığı, Eski Yunan uygarlığı ile Doğu uygarlığının karışmasıyla ortaya çıkan ve 300 yıl süren (MÖ 330-MÖ 30) uygarlığa “Helenistik Dönem Uygarlığı” adı verilmiştir.  

Helenistik Dönemde İskenderiye, Antakya ve Bergama gibi önemli kültür ve sanat merkezleri ortaya çıkmıştır.  İskenderiye’de bir akademi kurulmuş; matematik, tıp, doğa, gök bilimi, edebiyat ve kütüphanecilik alanlarında önemli gelişmeler yaşanmıştır.  Bu Dönemde, Eski Yunan ve Doğu uygarlıklarının sentezinden oluşan bir sanat anlayışı gelişmiştir.

Helenistik Çağ Sanatı denilen bu sanat anlayışının başlıca örnekleri dünyanın yedi harikasından üçü olan Mısır’daki İskenderiye Feneri, güneş tanrısı adına dikilen Rodos Heykeli ve Zeus Heykelidir. Sinoplu Diyojen ve Arşimet bu dönemde yetişen önemli bilim insanlarındandır.  

Büyük İskender’in ölümünden sonra Anadolu’da kurulan Bergama Krallığı zamanında, parşömen denilen kâğıt icat edilmiştir.  Bergama kralı Eumenes, 200 bin ciltlik kitaptan oluşan bir kütüphane kurmuştur. Bergama’da kurulan Asklepion Sağlık Merkezi, o dönemde dünyanın en önde gelen sağlık merkezleri arasında yer almıştır.
Şu Destanı İskitlerle Büyük İskender arasında MÖ 330-MÖ 327 yılları arasındaki olayları anlatan birr Türk destanıdır. Bu Destanda Türklerin İskender'le mücadeleleri ve geriye çekilmeleri anlatılmaktadır. 

Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası