PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

ZEMAHŞERİ

ZEMAHŞERİ  (1075 - 1143)

ZEMAHŞERİ ile ilgili görsel sonucu”  Zemahşerî; (Mahmud Zemahşeri) Fars asıllı İslam filozofu; aynı zamanda tefsir, kelâm, fıkıh, lügât ve belâgat gibi birçok İslam'i bilim alanında araştırmalaryapmış ve çeşitli eserler vermiş olan İslâm âlimi. 1074 yılında Harezm'in  Zemahşer kasabasında doğmuş, 1144'de bir Arefe gecesi  Cürcaniyye'de vefât etmiştir. Bağdat'ta bulunan Nizamiye Medresesi'nde de  eğitim gördü. Burada hadis, tefsir, kelâm,fıkıh,gramer ve edebiyat dersleri aldı. Arapça ve dilbilim konusunda  uzman olarak yetişti.

”  Orta Asya'da ilk örneklerini veren İslâmi Türk edebiyatının bilinen eserlerinden bir de Mukaddimetü'l-Edep'tür. Söz konusu eser, 12. yüzyılın ikinci yarısında Zemahşerî adlı İslâmi bilimlerde kuvvetli biri tarafından yazılmıştır.

ZEMAHŞERİ ile ilgili görsel sonucu
”  Arapça bilmeyenlere Arapça öğretmek amacıyla yazılan eserin kelimelerinin üstüne yazar tarafından ayrıca Farsça ve Türkçeleri de eklenmiştir. Mukaddimetü'l -Edep'te Oğuz, Kanklı, Kıpçak lehçeleri hakkında bilgi de bulunmaktadır. Eserin değeri bir bakıma buradan gelmektedir. Çünkü, Zemahşerî böylece Kaşgarlı Mahmud'un eksik bıraktığı kısmı tamamlamıştır. Harzem Türk hükümdarı Adsız'a sunulmuş olan eserin uzun süre medreselerde ders kitabı olarak okutulmuştur.


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası