PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

TOPLUMSAL YAPI TÜRK İSLAM

TOPLUMSAL YAPI

f  Herkes kanunlar ve töreler karşısında eşit kabul edilmişti. Zaten aç halkı doyurmak, açık halkı giydirmek, toplumdaki adaleti sağlamak Türk hükümdarlarının asli görevlerindendi.

f  Hükümdar, ülkesinin geleceği, halkının mutluluğu için her türlü çabayı gösterirken halk da hükümdara ve kanunlara itaat eder, vergi verir ve asker olurdu.

f  Türk topluluğunun İslamiyet öncesi ve sonrasında sınıfsız ve imtiyazsız bir toplum olmasından dolayı her ferdin en üst görevlere kadar yükselme şansı vardı.

f  Türkler İslamiyetin de etkisiyle toplum içinde yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlayan kurum ve kuruluşlar oluşturdular. Karahanlılardan başlayarak SelçukluIara kadar olan dönem içinde devrin sosyal kurumları olan kervansaraylar, aş evleri, hastahaneler kurdular.

f  İlk Türk-İslam devletlerinde zenginler, valiler, hanedan üyeleri ve devrin önde gelen kişileri sosyal kurumlar açmak ve açılan kurumları desteklemek için yarışırlardı.

f  Toplumun ihtiyaçlarını karşılamada, toplum dayanışmasını artırmada, sosyal yaraların kapanmasında vakıflar vazgeçilmez öneme sahipti. Örneğin Tolunoğlu Ahmet birçok çeşme, hamam, su bendi ve parasız tedavi yapılan hastahaneler yaptırdı.  Onun yaptırdığı bu sosyal tesisler dünyadaki ilk örneklerdendir.

f  İlk Türk-İslam devletlerinde halkın günlük hayatı güven içinde geçerdi. İnsanların gelenek ve göreneklerine karışılmazdı.  Türkler günlük yaşayıştan ekonomiye ve sanat anlayışına kadar her alanda İslamiyetin de etkisiyle zengin bir kültür oluşturmuşlardır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası