PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

MACARLAR

MACARLAR

macarlar harita ile ilgili görsel sonucu

IX. yüzyılın sonlarında Macaristan’da egemenlik kurmuşlardır. Hıristiyanlığı resmî din olarak kabul etmişler, millî benliklerini yitirmişlerdir.

Bu tarihten itibaren kabile birliğine dayalı siyasî yapıdan çıkıp, krallık sistemine dayalı bir yönetim biçimini benimsemişlerdir.


Kumanlar ve Macaristan (Özü Türk Belgeseli)Almanların ilerlemesini durdurup, Balkanların Almanlaşmasını engellemişlerdir. Türk kültürü, dili ve tarihine ait ilk araştırmaları başlatan topluluktur.

Dünyadaki ilk Türkoloji Enstitüsü’nü 1870’te Budapeşte’de Macarlar açmıştır. Macar boyları Peçenek baskısı sonunda bugünkü Macaristan'a yerleştiler. Avrupa'nın batısına ve güneyine akınlar yaptılar. 995 yılında Germen Kralı'nın karşı akını sonucunda büyük yenilgi aldılar.

Bu tarihten itibaren yavaş yavaş Hristiyanlaşarak kültürel özelliklerini kaybettiler. Macarlar, Hristiyanlığın Katolik mezhebini benimseyen tek Türk boyudur.

Dinlerindeki değişim devlet yapılarına yansımış, boylar birliğine dayalı siyasi yapıdan, krallık sistemine dayalı bir yapıya geçmişlerdir.

Macarlar aynı zamanda, Germenlerin Balkanlara inmesi ve Balkanlardaki Slavlarla kuzeydeki Slavların birleşmesini engellemişlerdir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası