PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

SSCB’NİN AFGANİSTAN’I İŞGALİ

SSCB’NİN AFGANİSTAN’I İŞGALİ
b      Afganistan’da 1973’te başbakan olan Muhammet Davut, krallık yönetimine son vererek cumhuriyet ilan etti. Cumhuriyet Dönemi’nde 1978’e kadar başkanlığı sürdüren Davut, 1978’de Sovyetler Birliği yanlısı bir darbe ile devrildi. İktidarı ele geçirenler, Sovyet yanlısı Afganistan Demokratik Halk Partisi’nin egemen olduğu Demokratik Afgan Cumhuriyeti’ni kurdular. Partinin başında bulunan Nur Muhammet Taraki, bağlantısız bir dış politika izleyeceğini ilan etmesine karşın, 1978’in Aralık’ında SSCB ile “Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Antlaşması” imzaladı. Böylece Afganistan, hızla Sovyet etkisi altına girmeye başladı. Eylül 1978’den itibaren Sovyet yönetime karşı çeşitli Müslüman grupların direnişleri başladı. Hükûmet, bu direniş hareketlerine karşı koyamayınca Sovyetler’den yardım istedi. 25 Aralık 1979’da Doğu Avrupa’da sürgünde bulunan Babrak Karmal, bir Sovyet uçağı ile Kabil’e geldi ve Sovyet desteği ile başkan oldu. Sayıları 1980 Ocak’ında 85.000’e yükselen SSCB birlikleri de Karmal’la birlikte ülkeye girdiler ve ülkenin stratejik noktaları ile başkent Kabil’e yerleştiler. Sovyet işgaline karşı Afgan mücahitleri direniş başlatarak kırsal alanın büyük kısmını elde tuttular. Bu olaylar sırasında üç milyona yakın Afgan mülteci Pakistan’a sığındı.
b      Afganistan’ın işgalinden sonra ABD, Sovyetler Birliği’ne karşı tarım ürünleri ambargosu da dâhil uluslararası tedbirler alınması için girişimlere başladı. Ayrıca Haziran 1980’de Moskova’da yapılması kararlaştırılan Olimpiyat Oyunları’nın boykot edilmesi, iptali ya da başka bir ülkeye alınması için de uğraş verdi.
b      SSCB’nin Afganistan’ı işgali İslam dünyasını da harekete geçirdi. Pakistan ve Suudi Arabistan’ın öncülüğünde Ocak 1980’de İslamabad’da İslam Konferansı toplandı. İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları işgali şiddetle kınadı, Afganistan’ın İslam Konferansındaki üyeliği askıya alındı ve 1980’deki Moskova Olimpiyat Oyunları’nın boykot edilmesi istendi.
b      Doğu Avrupa ülkelerinden Romanya, Yugoslavya ve Arnavutluk Sovyet işgalini kınadı ya da en azından haklı çıkarmaya çalışmadı.
b      Afganistan’daki Sovyet işgali, 1982’de BM gözetiminde ABD, SSCB, Afganistan ve Pakistan’ın katıldığı uzun süren görüşmeler sonucu 14 Nisan 1988’de Cenevre’de imzalanan antlaşma ile son buldu. Sovyet askerlerinin geri çekilmesi ise 15 Mayıs 1988'de başladı ve 15 Şubat 1989'da büyük kayıplar nedeniyle Mihail Gorbaçov'un emriyle sona erdi.
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası