PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

HALK FIRKASININ KURULMASI

HALK FIRKASI’NIN KURULMASI (9 EYLÜL 1923)

i   Lozan görüşmelerinin sürdüğü bir sırada siyasî hayattaki en esaslı olay 1 Nisan 1923’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin seçimleri yenileme kararı almasıdır.

i   23 Nisan 1920’de kurulan ve vatanın kaderini bin bir yokluk ve bunalım içinde eline almış olan bu mec-lis, büyük zaferden sonra güven tazelemek için millete gitmeye karar verdi.

i   Kendini feshetti ve seçimleri yenileme kararı aldı. Seçimler Ağustos ayında yapıldı. Aynı ayda “Halk Fırkası”nın kurulması yolunda çalışmalara da başlandı.

i   Mustafa Kemâl’in esas amacı düşündüğü devrimleri ve ülkeye getirmek istediği yeni yaşama düzenini belirli politik aydınlığa kavuşturmak için, “Müdafaa-i Hukuk Grubu”na siyasî bir parti kimliği kazandırmaktı.

i   1922’de güvendiği arkadaşlarıyla çehresini değiştir-diği fırkanın kuruluşlundan önce “Dokuz Umde” (Dokuz İlke) adını verdiği prensipleri yayınladı (8 Nisan 1923). Bu felsefe daha sonra Halk Fırkası’nın esas felsefesi olacaktı. Bu şartlar altında seçimler yenilenmiş; Mecliste çoğunluğu sağlayan “Müdafaa-i Hu-kuk Grubu” 9 Eylül 1923’de “Halk Fırkası” adını almıştır.

i   1935 yılında yapılacak 4. Kongrede parti “Cumhuriyet Halk Partisi” adını alacaktır.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası