PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

HİNDİÇİNİ SAVAŞI (1945-1954)

HİNDİÇİNİ SAVAŞI (1945-1954)

Nedenleri

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Hindiçini'deki sömürgele­rine (Vietnam, Laos, Tayland ve Kamboçya) tekrar yer­leşerek eski düzeni kurmaya çalışan Fransa'ya karşı bağımsızlık ayaklanmalarının başlaması

Japonya'nın Fransa'yı Uzak Doğu'dan çıkarmak amacı ile Hindiçini'deki sömürgeleri kışkırtması

Müttefiklerin İkinci Dünya Savaşı sırasında verdikleri de­meçlerde, sömürgelere bağımsızlık vaadinde bulunmaları

ABD Cumhurbaşkanı Roosevelt ile İngiltere Başbakanı Churchill arasında yapılan bir toplantıdan sonra yayınlanan 14 Ağustos 1941 tarihli Atlantik Demeci'nde "bütün millet­lerin, kendi seçtikleri idare altında yaşayacaklarının" belirtilmesi.

Bu sebeplerden dolayı Hindiçini'deki sömürgeler (Vietnam, Laos, Tayland ve Kamboçya) Fransa'ya karşı ayaklanmalar başlattılar. Japonya savaştan çekildikten sonra Vietnam'ın kuzey bölgelerinde "Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'ni" kuran Ho Chi-Minh (Ho Şi Min) liderliğindeki komünistler bu bağımsızlık hareketini yü­rütmekteydi. Ancak Fransa bu bağımsızlık hareketlerini bastırmak isteyince Uzak Doğu'da Hindicini Savaşı patlak verdi.

^ Ho Şi-Min liderliğindeki kuvvetler Fransa'nın başına dert oldu. Çin tarafından desteklenen Viet-Minh ile Fransa arasında çetin bir mücadele başladı. Bu mücadele devam ederken Kore Savaşı patlak verdi. Sovyet Rusya ile Çin, Kore savaşı ile uğraştıkları için Viet-Minh'in mücadelesi ikinci planda kaldı. Ancak Kore Savaşı Temmuz 1953'te sona erince, Moskova ve Pekin yardımlarını bu kere Ho Chi-Minh'e daha yoğun aktarmaya başladılar. Dolayısı ile Kore savaşı sırasında bir nebze yavaşlamış görünen Hindicini Savaşı, 1953 yazından itibaren yeniden şiddetlendi. Bu savaşların şiddetlenmesi, 1954 yılında Hindicini meselesini Doğu ve Batı blokları arasında ciddi bir buhran haline getirdi. Bunun üzerine ABD, Fransa, Sovyet Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti ve İngiltere'nin katılması ile Nisan 1954'te Cenevre'de bir konferans toplandı.

^ Cenevre Konferansı, 20 Temmuz 1954'de, Hindicini Yarımadası'nda bir ateşkes antlaşmasının imzalanması ile kapandı.

Bu anlaşma ile

  • Fransa; Vietnam, Laos ve Kamboçya'dan tamamen çekilecek ve bu ülkelerin bağımsızlığını tanıyacak
  • Vietnam 17. enlemden itibaren ikiye bölünecek; kuzeyi Ho Şi Min ve Viet-Minh'e bırakılacak; güneyde ise ayrı bir Vietnam Devleti kurulacak gibi maddeler kabul edildi.

Böylece Fransa Uzak Doğu'dan çekilmek zorunda kaldı ve Hindicini Yarımadası'ndaki sömürgeler bağımsızlıklarını kazandı.

Soğuk Savaş döneminde Almanya ve Kore'den sonra Vietnam da resmen ikiye bölünmüş oldu.

Fransa, Hindiçini'den çekilince Güney Vietnam ABD'nin kontrolü altına girdi. Bu da 1960'tan sonra ABD'yi Vietnam'da yeni bir maceraya sürükleyecektir.

^ 21 Temmuz 1954’te imzalanan Cenevre Antlaşması kararlarına göre, geçici olarak ülke kuzeyde komünist kontrolündeki Demokratik Vietnam Cumhuriyeti, güneyde Vietnam Cumhuriyeti olmak üzere iki ayrı devlete bölünmüş, bölünme hattı da 17. Paralel olarak belirlenmiştir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası