PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

KÜRESEL DÖNEMDE TÜRKİYE'NİN SOSYAL-KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLERİ

SOSYO-KÜLTÜREL VE SANATSAL GELİŞMELER

 

ö      Arabesk müzik Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ve Ferdi Tayfur ile çok geniş kitlelere ulaşmıştır.

ö      Türk Pop Müziği ise Sezen Aksu, Erol Evgin, Barış Manço gibi isimlerle birlikte 1990 yılı sonrasında ilgiyle takip edilmiştir.

ö      Tarkan ile geniş kitlelere ulaşan Türk Pop Müziği, Sertab Erener’in 2003’te Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanmasıyla uluslararası alanda da önemli bir başarı kazanmıştır.

ö      Türkiye’de 1984’te ilk renkli televizyon yayını başlamış, 1990’da ilk özel televizyon kanalı Star Tv açılmış, 1994’te de Özel Radyo ve Televizyon Yasası çıkarılarak birçok özel radyo ve televizyon yayın hayatına başlamıştır.

ö      2008 yılında 61.si düzenlenen Cannes Film Festivali’nde “Üç Maymun” adlı filmiyle en iyi yönetmen ödülünü Nuri Bilge Ceylan almıştır.

ö      Toplumsal sorunları konu alan filmler de çekilmiştir. Kırsaldan büyük şehirlere göç eden insanların yaşadığı sorunları mizahî bir şekilde anlatan Kemal Sunal ve Şener Şen filmleri kuşkusuz döneme damgasını vurmuştur.

ö      Edebiyat alanında Orhan Pamuk’un ilk kez Nobel Edebiyat Ödülü’nü almıştır..

ö      1981’de çıkarılan Yükseköğretim Kanunu ile tüm yükseköğretim kurumları Yükseköğretim Kurulu (YÖK) çatısı altında toplanmıştır.

ö      1997-98 eğitim-öğretim döneminde 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilmesi toplumu en çok etkileyen gelişmelerdendir.

ö      2012-13 eğitim-öğretim yılında 4’er yıl süreli ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmıştır.

 

 

 

 

 

DÖNEMİN DİĞER ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ú     ODTÜ’de ilk internet bağlantısı kurulmuş, bilgisayar kullanıcı sayısı hızla artmıştır. Okullarımızın Fatih Projesi kapsamında etkileşimli (akıllı) tahtalarla donatılması ve öğrencilere tablet bilgisayarların dağıtılması, İnternet kullanımını hızla yaygınlaştırdı.

ú     1988 Seul Olimpiyatları’nda Naim Süleymanoğlu altın madalya kazanmıştır.

ú     1988 Seul Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmasıyla başlayan süreç, bir çok branşta olimpiyat madalyaları kazanılmasıyla devam etmiştir. En çok altın madalya Naim Süleymanoğlu, Hafız Süleymanoğlu ve Halil Mutlu başta olmak üzere halterci sporcular tarafından kazanılmıştır. Bayan haltercilerimizde son yıllarda bir çok uluslararası yarışmada madalyalar kazanmıştır.

ú     1992 Barcelona Olimpiyat Oyunlarında Mehmet Akif Pirim grekoromen güreşte 24 yıl aradan sonra şampiyon olmuştur.

ú     1996 Atlanta Olimpiyatlarında Türkiye son 36 yılın en başarılı sonucunu elde ederek, oyunları 4 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyayla kapadı. Serbest güreşte Mahmut Demir, grekoromen güreşte Mehmet Akif Pirim altın madalya kazandı. Judoda da Hülya Şenyurt ise üçüncü olarak Türkiye’ye bayanlarda ilk madalyayı kazandıran sporcu oldu.

ú     1994 Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda Türkiye 28 yıl aradan sonra takım hâlinde Dünya Şampiyonu olmuştur. Ayrıca Judo, tekvando ve boks başta olmak üzere bir çok branşta olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında çok sayıda madalya kazanan sporcumuz yetişmiştir.

ú     Türk Millî Futbol Takımı 2002 Dünya Şampiyonası ve 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda üçüncü olmuş; Basketbol Millî Takımı ise 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda altıncı olmuştur.

ú     Basketbol Millî Takımımız ise 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda 6. oldu.

ú     Bayan Voleybol Milli Takımımız ve kulüp takımlarımız da 1990 sonrası uluslararası spor organizasyonlarında önemli başarılar kazanmışlardır.

ú     Kimya dalında 2015 Nobel Ödülü’nü kazanan Aziz Sancar gibi birçok bilim insanımızın, sanatçımızın, edebiyatçımızın kazandığı uluslararası başarılar gurur kaynağımız olmuştur.

 

Rektör Uyarıyor

NAİM SÜLEYMANOĞLU (1967-...)

1967’de Bulgaristan’da doğan ve “Cep Herkülü” olarak anılan Naim Süleymanoğlu bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisidir. Bulgaristan’da Türklere yönelik asimilasyon ve baskılar nedeniyle 1986’da Türkiye’ye sığınan Süleymanoğlu’nun, kariyeri boyunca 3 olimpiyat altın madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu ve 6 Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kez dünya rekoru kırmış; 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilmiş ve 1988 Seul Olimpiyatları’nda 9 dünya, 6 olimpiyat rekoru kırarak Türkiye’ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu olmuştur. 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Süleymanoğlu, aynı yıl “Uluslararası Halter Basın Komisyonu” tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçilmiştir. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda 4 dünya rekoru kırıp 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanan Naim Süleymanoğlu, 2000’de halteri bırakmıştır.

 

 

 

EKONOMİK GELİŞMELER

1980’de alınan “24 Ocak Kararları” Süleyman Demirel’in Başbakanlığında , Turgut Özal tarafından yayınlanmıştır.

1997, 1998, 2001 ve 2008’de yaşanan ekonomik krizler Türk ekonomisini olumsuz etkilemiş, dış ticaret açığını kapatabilmek için IMF (Uluslararası Para Fonu) ile anlaşmalar imzalanmıştır.

d  2005’te Türk lirasından altı sıfır atılmıştır.

d  Devlet kurumlarını özelleştirmek için Özelleştirme Yüksek Kurulu kurulmuştur.

d  Merkez Bankası bağımsız bir yapıya kavuşturulmuştur.

d  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin hayat standardını yükseltmek ve tarımda verimliliği ve iş imkânlarını artırmak amacıyla GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) geliştirilmiştir.

 GAP Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Siirt ve Şırnak illerini kapsamaktadır.

 

 

Rektör Uyarıyor

BANKER SKANDALI

24 Ocak kararlarıyla mevduat faiz oranlarının serbest bırakılması sonucu halka çok yüksek faiz vermeyi taahhüt eden çok sayıda bankerlik şirketi kurulmaya başlandı. 1982’lere gelindiğinde bankerlerin sayısı binleri bulmuştu. O dönemde ülkemizde faaliyet gösteren 38 bankanın 31’i bankerler adına para topluyordu. Birikimlerinden yüksek oranda gelir elde etme hayaline kapılan on binlerce kişi paralarını bu bankerlere teslim etti. Lüks bir arabanın 3 milyon lira olduğu o günlerde bankerlerin halktan topladıkları paranın yaklaşık 150 milyar lira olduğu tahmin edilmektedir. Maliye Bakanı’nın “Vatandaş üç-beş kuruş fazla kazanmak için kumar oynamıştır.” demesi üzerine on binlerce kişi bankerlerden paralarını almak için müracaat etti. Bunun üzerine bankerlerin bir kısmı yurt dışına kaçarken kalanlar da iflas ettiklerini açıkladılar. Böylece yüksek faiz geliri hayali kuran on binlerce kişi ellerindeki bütün birikimlerini kaybetmiş oldu.

 

1980 sonrasında terör sorunu:

Z  Terör, büyük çaplı korku veren ve bireylerde yılgınlık yaratan bir eylem durumunu ifade etmektedir. Terörizm ise siyasi amaçlar için mevcut durumu yasa dışı yollardan değiştirmek amacıyla örgütlü, sistemli ve sürekli terör eylemlerini kullanmayı bir yöntem olarak benimseme durumudur. Günümüzde uluslararası çıkar mücadelelerinde terör faaliyetleri ön plana çıkmıştır.

Z  Son 30 yıl içinde Türk toplumunu en fazla etkileyen olay kuşkusuz ki terördür. Türkiye’deki terör faaliyetlerinin ortak amacı devletin üniter yapısını bozarak millî birlik ve beraberliği ortadan kaldırmaktır. Terörizmin amacına ulaşmada seçtiği yöntemlerden bazıları; halkı veya hedef bir topluluğu korkutarak dehşete düşürmek, düzene karşı olan güçleri harekete geçirmek, kamuoyunu yönlendirmek, hedef ülkenin ekonomisine zarar vermek, vb.dir

 

 

17 Ağustos Depremi Sonunda Ortaya Çıkan Sorunlar

17 Ağustos 1999’da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin merkez üssü, İzmit’ in 12 km. güney doğusunda, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunmaktadır. Deprem, kentleşme ve nüfus yoğunluğunun fazla olduğu, önemli endüstri tesislerinin bulunduğu İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Bursa, Zonguldak, Eskişehir ve Yalova illerinde can ve mal kaybının oldukça fazla olmasına sebep olmuştur. Depremin yaşandığı bölgede, Türkiye’nin çeşitli illerinden göç eden insanların bulunması depremin etkilerini yurt geneline yaymıştır.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası