PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ KONUŞMASI İHA HABER

İstiklal Marşı'nın Kabulünün 91. Yılı Kutlandı

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 75.yılı ve İstiklal Marşı'nın kabulünün 91'inci yılı Kastamonu'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İstiklal Marşı'nın Kabulünün 91. Yılı Kutlandı

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 75. yılı ve İstiklal Marşı'nın kabulünün 91'inci yılı Kastamonu'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Mehmet Akif Ersoy Haftası etkinlikleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi'nde Abdurrahmanpaşa Lisesi öğrenceleri tarafından düzenlenen törene; Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Tevfik Anzerlioğlu ile vali yardımcıları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı. Programa Vali Erdoğan Bektaş gecikmeli katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program günün anlam ve önemini belirten konuşma ile devam etti. İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatının anlatıldığı sunum ile devam eden anma programı şiirler ve skeçlerle devam etti. İstiklal Marşı'nın yazılışı ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan tarih öğretmeni Abdullah Şahin, İstiklal Marşını sevmenin ülkeyi sevme anlamına geldiğini belirterek, "İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığınıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı ve Bayrak törenlerinde bizlerin göstereceği ciddiyet ve coşkunun derecesi bize bırakılan yüce mirasa ne denli sahip çıktığımızın göstergesi olduğundan; bayrak törenlerine karşı her zamankinden daha duyarlı olmak, bağımsızlık sevdası ile bu toprağa düşmüş şehitlerimize karşı boynumuzun borcu olmalıdır. Ancak o zaman İstiklal Marşımızın yazarı üstat Mehmet Akif Ersoy'un 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' duası gerçekleşir" dedi.

Son olarak öğrenciler tarafından hazırlana İstiklal Marşı oratoryosunun gösterisinin ardından program son buldu. - KASTAMONU


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası