PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

ZİŞTOVİ ANTLAŞMASI 1791

Ziştovi Antlaşması 1791
İmzalayan: Birrî Abdullah Efendi
   Bu savaş sırasında Avusturya Eflâk, Sırbistan ve Bosna’da bazı yerleri ele geçirdi. Ancak Fransız İhtilali sonrasında ortaya çıkan milliyetçilik akımı diğer Avrupa devletleri gibi Avusturya’yı da endişelendirdi. Bunun üzerine Avusturya 1791 yılında Osmanlı Devleti’yle Ziştovi Antlaşması’nı imzalayarak savaştan çekildi. Ziştovi Antlaşması’yla Avusturya, Orsova şehri dışında, savaşta aldığı yerleri Osmanlı Devleti’ne geri verdi. Bu antlaşmadan sonra iki devlet arasında yeni bir savaş yaşanmadı.


abdullahhoca.com UYARIYOR;

Bu savaşların en önemli sebebi Rusya ve Avusturya’nın Grek ve Dakya projeleridir.

Grek Projesi’yle de Osmanlı Devleti Avrupa’dan tamamen çıkarılacak ve Bizans İmparatorluğu yeniden canlandırılacaktı. Bu amaçla İstanbul Türklerin elinden alınacak ve burada Rus prenslerinden birinin yöneteceği Grek Devleti kurulacaktı.

Dakya projesi, Avusturya ve Rusya’nın ortaklaşa planladığı Eflak-Boğdanı içerisine alan balkanlarda. bir devlet kurma projesidir.ZİŞTOVİ ANTLAŞMASI GENİŞ TARİHÇESİ


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası

Ziştovi Antlaşması

 

Ziştovi Antlaşması, Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu (Avusturya Arşidüklüğü) ile Osmanlı İmparatorluğu arasında 4 Ağustos 1791’de imzalanan bir barış antlaşmasıdır. Ziştovi Antlaşması  1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı çerçevesinde gelişen 1787-1791 Osmanlı-Avusturya Savaşı sona erdirmiştir.

 

Osmanlı İmparatorluğu ile İsveç arasında 11 Temmuz 1789 tarihinde bir dostluk antlaşması imzalanmıştı. Sultan III. Selim, Prusya Kralı ile 31 Ocak 1790’da Rusya ve Avusturya'nın kendileri için de bir tehlike olacağını düşünerek bir ittifak antlaşması yaptı . Ancak bu antlaşmalar yürürlüğe girmedi. Fransa'nın giderek artan askeri tehdidi  ve Fransız İhtilali (1789) sonrasında yaygınlaşmaya başlayan milliyetçi fikirler nedeniyle Avusturya Osmanlılarla yeni bir antlaşma imzalamaya mecbur kaldı. Ziştovi Antlaşması bugün Bulgaristan'ın kuzeyinde bulunan Ziştovi kentinde 4 Ağustos 1791 tarihinde imzalandı. Ziştovi Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu ve Avusturya arasında dostluk dönemi başladı.

 

Ziştovi Antlaşması'yla Avusturya Arşidüklüğü, savaş sırasında aldığı toprakları Osmanlı Devleti'ne geri verdi. Orşova ile Unno suyu taraflarındaki küçük bir arazi ise Avusturya'ya bırakıldı. Avusturya, Rusya'ya açık ya da gizli hiçbir yardımda bulunmayacağına dair bir garanti verdi.

 

Bu antlaşmadan sonra iki imparatorluk Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra yıkılışlarına kadar birbirleriyle hiç savaşmadılar.