PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

KÜRESELLEŞME VE ETKİLERİ

KÜRESELLEŞME VE ETKİLERİ

a En yalın anlamıyla küreselleşme, “endüstriyel genişlemeye ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasına paralel olarak siyasi, kültürel ve ekonomik düzeydeki çok yönlü toplumsal ilişkilerin dünya çapında yaygınlaşması” olarak tanımlanmaktadır.

a Küreselleşme, gerek siyasi gerek kültürel ya da ekonomik anlamda olsun toplumsal ilişkilerin dünya çapında yaygınlaşmasını ifade etmektedir. bir örnekle açıklamak gerekirse; bir sinema filminin -Harry Potter, Titanic, Avatar gibi- bütün dünyada yarattığı büyük etki, bu filmlerin müziklerinin dahi tüm dünyada ilgi görmesi bir küreselleşme örneğidir.

a İlk olarak 1980’li yıllarda başlayan küreselleşme, kitle iletişim araçlarının, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak 1990’larda hızlanmaya başlamıştır. imkanların genişliği, dünyanın bir ucundaki her gelişmeden diğer bir ucundaki insanların haberdar olabilmesini sağlamıştır.

a Bir ülkede baş gösteren ekonomik krizin diğer bir çok ülkeyi de etkilemesi kültürel anlamda; müzik, spor, sinema gibi alanlardaki faaliyetlerin her ülkeye yayılması küreselleşme gereğidir. Örneğin spor alanında dünya şampiyonaları ve olimpiyat oyunlarının yapıldığı ülkelere giden milyonlarca insanın sağladığı ekonomik gelir ve canlı yayınlar yoluyla elde edilen reklam imkanı sporun önemini arttırmaktadır. Bunun dışında film yapımcıları da küreselleşmenin nimetlerinden faydalanmaktadır. Başta Oscar olmak üzere uluslararası yarışmalarda başarılı olmak ve yüksek oranda ekonomik kazançlar elde etmek film yapımcılarının en büyük hedeflerindendir.

a Önemli Örnek: 1985’de Portekiz’de doğan Cristiano Ronaldo, Sporting Lizbon, Manchester United ve Real Madrid kulüplerinde futbol oynadı. Defalarca gol kralı olan ve yılın futbolcusu seçilen Ronaldo, aynı zamanda dünyanın en fazla tanınan, bonservisi ve yıllık ücreti en yüksek olan futbolcularındandır.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası