PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

ARNAVUTLUKTA SİYASİ DURUM

ARNAVUTLUK’TA DEMOKRATİKLEŞME ÇABALARI

     XV. yüzyılda Osmanlı hâkimiyetine giren Arnavutluk, 1912’de bağımsız oldu. II. Dünya Savaşı’nda İtalyanlar tarafından işgal edilen Arnavutluk Enver Hoca liderliğinde, İtalyan ve Almanlara karşı mücadele verdi ve savaş sonunda Komünist Partisinin yönetimine girdi. Başlangıçta SSCB ile iyi ilişkiler kuran Enver Hoca liderliğindeki Arnavutluk, 1961’de SSCB’den uzaklaştı ve Avrupa’da yalnız kaldı. Bu arada Çin, Adriyatik Denizi kıyısında kendisine bir üs verilmesi karşılığında Arnavutluk’a önemli iktisadi yardımlarda bulundu. Bu gelişmeler Arnavutluk’u Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaklaştırdı. Ancak 1976’da Çin Halk Cumhuriyeti’nde başlayan reformlar bu ilişkileri olumsuz etkiledi ve Arnavutluk Çin’den de uzaklaştı.

   1985’te Enver Hoca’nın ölümünden sonra, Arnavutluk Komünist Partisi liderliğine ve devlet başkanlığına Ramiz Aliya getirilmiştir.

   Aliya döneminde dışa kapalı bir politika takip eden Arnavutluk, bu yüzden SSCB’de başlayan değişim rüzgârlarından en son etkilenen devlet olmuştur.

   Balkanlarda ve Avrupa’da meydana gelen gelişmeler üzerine Ramiz Aliya, Arnavutluk’un dış politikasını temelden değiştirerek, ekonomide liberalizmi benimsemiş ve dış sermayenin ülkeye girmesine izin vermiştir.

  İlk kez 1992’de iktidar partisinin denetiminde olmakla birlikte çok partili seçimler yapılmış ve demokrasiye geçilmiştir.

    22 Mart 1992’de yapılan seçimlerde Sosyalist Parti iktidarına da son verilmiş ve Ramiz Aliya istifa etmiştir. Cumhurbaşkanlığına da Demokrat Parti lideri Sali Berişa seçilmiştir. Arnavutluk’un AB ve NATO’ya üyelik görüşmeleri hâlâ sürmektedir.

 


Enver Halil HocaAteizm Dönemi Sonrası Arnavutluk'ta Müslümanlık - Balkan Gündemi - TRT Avaz

Tiran'da Enver Hoca'nın Kullandığı Evin Özel Bahçesi - Devrialem -
TRT Avaz
Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası