PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

KÜRESEL SÜREÇTE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER

BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER

6  Günümüzde insanları etkileyen, bilimsel alanda devrim niteliğindeki en önemli gelişme “nanoteknoloji”dir.

6  Bu teknolojinin ana teması, bir maddenin en küçük ölçüde kontrolüdür ve yine bu uzunluk ölçüsünde cihazların üretimidir. Nanoteknoloji; makine yapımında, tıp, elektronik, tarım, fizik, havacılık, uzay araştırmaları, çevre ve enerji üretimi başta olmak üzere birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

6  İlk kez 1954’te gerçekleştirilen organ nakli, dünya genelinde hız kazandı. Bilim adamları, organ bağışı yetersizliğinden dolayı laboratuvar koşullarında doku ve organ üretimi konusuna yöneldiler. Bu çalışmaların sonunda klonlama olarak adlandırılan yöntemle bazı hayvanların kopyalanmasında başarı elde edildi. Dünyada ilk kez 1996’da Dolly (Doli) adı verilen koyun kopyalandı. Türkiye’de ise Oyalı adıyla ilk koyun 2007’de kopyalandı.Ülkemizde ise 2007 yılında “Oyalı” adı verilen ilk koyun kopyalanmıştır. (Oyalı akciğer enfeksiyonu nedeniyle 2012’de ölmüştür.)

6  Canlıların kopyalanması soyları tükenmekte olan canlı türlerinin soylarının devamı, doku ve organ nakli ile hastaların tedavi edilmesi imkânı sunmuştur.

6  1990’lardan sonra dünyada internet kullanıcı sayısı da hızla artmıştır.

6  Bu dönemde müzikte ise bateri eşliğinde ve klavye ile yapılan elektronik seslerle tanışılmış, ABD’li pop yıldızları Madonna ve Michael Jackson bu türün öncülüğünü yapmışlardır. Ayrıca CD ve DVD kullanımı müzik ve sinema sektöründe son derece önemli bir yer işgal etmiştir.

6  Askerî teknolojide “komuta hiyerarşisi” yerine “ağ kurgusu” öne çıkmıştır. Küresel hedef bulma sistemi, lazer tarayıcılar, dijital iletişim, yerleşik bilgisayarlar vb. üstün teknolojiler gelişmiştir.

6  İnternet’in yanında cep telefonu da yüzyılın son çeyreğinde yaygınlaşan bir diğer iletişim aracı oldu. İlk olarak 1973’te Martin Cooper (Martin Kupır) tarafından üretilmesinden günümüze kadar çok önemli gelişmeler geçiren cep telefonu, gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası oldu.

6  Bilgisayar teknolojisinin kullanılmasıyla sinema ve müzik alanlarında önemli gelişmeler yaşandı. Film yapımında bilgisayar teknolojisinin kullanılması elektronik sinemayı ön plana çıkartırken bağımsız sinemayı da canlandırdı. Bu durum, küçük şirketlerin de film yapma olanaklarını arttırarak yenilikçi sinemayı geliştirdi. CD ve DVD kullanımı, müzik ve sinema sektöründe önemli bir yer tutmaya başladı. Müzikte öncülüğünü Michael Jackson’ın (Maykıl Ceksın) yaptığı, elektronik seslerin kullanıldığı ve görselliğin danslarla zenginleştirildiği müzik türü özellikle genç nesil tarafından yakından takip edildi.

6  1993’te Ant Dağları’nda dünyanın en eski dinozor kalıntılarına rastlanmıştır.

6  Bu dönemde ABD ve SSCB ortak uzay araştırmaları yapmaya başlamıştır. 1990’da Venüs yüzeyine inilerek araştırmalar yapılmış, 1994’te ise Venüs yüzeyinin haritası çıkarılmıştır.

6  Uzay araştırmalarında yoğunlaşılan konu, dünya dışında insanoğlunun yaşayabileceği gezegenler olup olmadığıdır. ABD’nin Phoenix (Anka kuşu) adlı uzay aracı 2008’de Mars’a bu amaçla gönderilmiştir.

6  1998’de bütün devletlerin uzay araştırmalarında kullanabileceği bir “Uluslararası Uzay İstasyonu”nun inşasına başlanmıştır.

6  Bu gelişmelerin dışında, 1986’daki Çernobil kazası çevre sorunlarına duyarlılığı artırmış, ABD ve Batı Avrupa ülkeleri; yağ kullanımını azaltmak, çöpleri yeniden işlemek, su ve enerji tüketiminde tutumlu davranılmasını sağlamak için “Yeşil Dostu” politikalar izlemeye başlamışlardır.

6  Mimarlık alanındaki gelişmeler de doğa dostu, çevreye zarar vermeyen kendine yeterli yapılarla “Yeşil Mimarlık” adı verilen yeni bir anlayışı ortaya çıkarmıştır.

6  1980’lerden sonra spor alanında “spor bilimi” önem kazanmaya başlamış, sporculara yönelik birçok alanda bilimsel gelişmelerin kullanılması bu dönemde çok sayıda dünya ve olimpiyat rekorlarının kırılmasında etkili olmuştur.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası