YENİ NESİL TARİH

yeninesiltarih.com ile TARİHE FARKLI BİR BAKIŞ

10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

Milli Mücadele kahramanlarından Topal Osman Ağa, Giresun´un Hacı Hüseyin mahallesindeki köklü bir aile olan Feridunzadeler´dendir. Osman Ağa ticaretle uğraşırken 1912 yılında Balkan savaşı başlamış, babası askerlik bedelini ödediği halde o, gönüllü..

Topal Osman Kimdir ?
 
Topal Osman Ağa 1883 senesinde Giresun'un Hacıhüseyin Mahallesinde doğmuştu. Babası Hacı Mehmet Efendi ve dedesi İsmail Kaptan, Giresun'un önde gelen eşrafları arasındaydılar. Oğluna 3.Halife'nin ismi olan; Osman, ismini koymuştu. Küçük Topal Osman Ağa, 10-12 yaşlarında mahallede oyun oynarken, 20-30 kişilik arkadaşlarını o yönetir ve hep savaş oyununu seçerdi. Her zaman kumandanları o olurdu.

Bluğ çağını 1-2 yaş geçmişti ki Giresun'da ağırbaşlığı,efendiliğiyle tanındı. Bu yüzden 15 yaşlarında ona "Ağa" denmeye başlandı. 17 Yaşına geldiğinde Rum çocukların korkulu rüyası olmaya başladı. Rum çocuklarını sokak ortasında tokatlıyor ve "En büyük Osmanlı!" dedirttiriyordu. Topal Osman Ağa, 1912 Yılında Balkan Harbine gönüllü katıldı. Sağ dizinden yaralanarak sakat kaldı ve ´TOPAL´ lakabı ile anılmaya başlandı.

30 Kasım 1915´te gönüllü olarak Doğu Cephesinde Ruslara karşı savaştı. Şubat 1918´de Giresun Belediye Başkanı oldu. Şubat 1919 Yılında Muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti Giresun Şubesini kurdu. 1919 Yılında İstanbul Hükümeti hakkında tutuklama kararı çıkardı, Tutuklanmamak için Keşap ve Şebinkarahisar yöresine kaçtı.

5 Haziran 1919´da Arkadaşları ile Pontusçu Rumlar´ın Giresun´daki Rum Mektebine Astıkları Pontus bayrağını indirdi. 8 Temmuz 1919´da hakkındaki tutuklama kararı Padişah Vahdettin tarafından kaldırıldı.Temmuz 1919 ´da giresuna geri döndü ve tekrar belediye başkanı ve muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti başkanı oldu. Temmuz 1919´da Osman Ağaya Kaymakam Baki bey tarafından başarısız bir suikast düzenlendi. Şubat 1920´de ´GEDİKKAYA´ gazetesini yayınlamaya başladı. Eylül 1920´de Giresunlu gönüllüler ile Ermeni harekatını bastırmak üzere Kars´a gitti.

2 Nisan 1923, Osman Ağa ´nın öldü ve Cumhuriyet Şehidi oldu. Nisan 1923, Osman Ağa Giresun kalesine gömüldü. Mart 1925, Osman Ağa´nın naaşı anıt mezara taşınmıştır.https://www.sabah.com.tr/topal-osman-kimdir-


TOPAL OSMAN AĞA İLE İLGİLİ HAZIRLANAN BİLGİ KARTINI İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONA TIKLAYINIZ....

İlgili resim315 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası