PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

KÜÇÜK YUSUF
02/09/2021
Kurtuluş Savaşı yıllarında İstanbul’u İngilizler ve Fransızlar kuşatmaya başlamıştı. Sokaklarda sürekli nöbetçi askerler dolaşıyordu. O dönemlerde Küçük Yusuf Okula gidiyordu. Bir gün okula giderken Fransız askerleri masum bir Türk askerini suçsuz yere şehit ettiler. Yusuf bu olayları gördü ve çok korktu. Ve o gün arkadaşlarıyla bir karar aldı. Geceleri sapanlarıyla saklandıkları yerden Fransız askerlerini taşlayacaklardı. Bir gece yine nöbetçi Askerler bir adamı durdurdu ve üzerini aramak istediler adam karşı çıktı o arada Yusuf ve arkadaşları askerlere taş attılar. Adam kaçtı. Yusuf ve arkadaşları da hemen kaçtılar. Kaçan adam Yusuf’u buldu ve ona sen çok cesur bir çocuksun bizim için haberci olur musun dedi Yusuf bu görevi kabul etti.Yusuf’a bir not verdiler onu bir adrese ulaştırmasını istediler yolda askerler Yusuf’u yakaladı Yusuf notu yuttu. Ne kadar dövseler de askerlere hiçbir bilgi vermedi sonunda Yusuf’u serbest bıraktılar.Hatta bir gece Yusuf ve arkadaşları Fransız karakolu’nun bayrağını indirip oraya Türk bayrağını astılar sabah bunu gören Fransızlar çılgına döndüler. Bir gün MİM grubu komutanı Şeref bey Yusuf sana bir sünnet düğünü yapacağız, O karışıklıkta da davutpaşa Kışlası’ndaki silahları kaçıracağız dedi. Yusuf çevresindeki herkese haber verdi ve düğüne davet etti. Yemekler yapıldı. Fransız askerlerine İçinde uyku ilacı olan yiyeceklerden ikram edildi. Hepsi uyuyunca da silahlar kaçırıldı. Yusuf yaşına rağmen ülkesinin kurtuluşu için canı pahasına elinden gelen her şeyi yapmıştı. Artık onun adı kahraman Yusuf olmuştu.


514 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ONBAŞI NEZAHAT - 26/08/2021
Kurtuluş Savaşı sırasında Nezahat adında bir kız varmış. Nezahat ‘in babası cephede bir komutanmış. Nezahat ve annesi evde Nezahatin babasını bekliyormuş.
ALLAH'I ARAYAN ÇOCUK - 19/07/2021
Bir zamanlar bir çocuk varmış ve çocuğun annesi hastaymış. Çocuk annesi dışarı çıkamadığı için annesine resim yapıyormuş. Bir gün annesinin çok ateşi çıkmış....
TANITIM - 11/07/2021
kısa sürede sizlerleyim
Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası