PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Abdullah ŞAHİN

MENÜ
10.SINIF TARİH DERSİ
12.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ
T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ
YNT TV

Anasayfa

YILLARDIR YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARI DAHA DA GENİŞLETEREK SİZLERE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ. KPSS ANAYASA KPSS TARİH TARİH ÖABT SOSYAL ÖABT SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ÖABT TYT TARİH AYT TARİH VE TÜM SINAVLAR İÇİN YARDIMCI KONU ANLATIMLARI VE KAYNAKLA R SİZLERİ BEKLİYOR. YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...
23.05.2020
İngilizce öğrenirken hep elimizin altında duran "Redhouse" sözlüklerinin yazıcısı James Redhouse'un hayatının önemli bir bölümünü İstanbul'da, Osmanlı'nın hizmetinde geçirdiğini hiç duydunuz mu?
13.05.2020
Türkiye'nin sağlık yorumcularından tanınmış isimlerinden biri olan Tarhana Osman yani Osman Nuri Koçtürk bugünlerde gündeme gelmiş ve sosyal medyada tartışılan isim olmuştur. Gündemin sıcak gelişmelerinden Korona virüsü hakkında açıklamada bulunan Canan Karatay Kelle Paça çorbası önerisi akıllara Tarhana Osman'ı getirdi. Peki Tarhana Osman kimdir? İşte biyografisi...
08.05.2020
Atatürk’ten önce kimler çaba harcamış, şaşıracaksınız.. Onlardan bazıları; Padişah lll.Selim - Ahmet Cevdet Paşa - Mehmet Tahir Münif Paşa – Kılıçzade Hakkı - Mustafa Celalettin Paşa - Namık Kemal - Celal Nuri İleri - Enver Paşa – Sultan ll.Abdülhamit - Ziya Gökalp Sultan Abdulhamit bile CEHALET’in sebebi olarak Arap harflerini sorumlu tutmuş..
08.05.2020
Yazan: Enver Behnan Sapolyo Atatürk de bizim gibi yalnızdı. Annesi Zübeyde ve kız kardeşi Makbule hanımlar İstanbul’da bulunuyorlardı. Köşkte ona akrabası Fikriye hanım hizmet ediyordu. Askerler ve hademeler de hizmet işinde kullanılıyordu. Ankara’nın ulema sınıfı için tertip edilen iftar sofrasını Fikriye hanım kendi elleriyle hazırlamıştı. Bu tam bir iftar sofrası idi. Köşkün alt tarafındaki salonda hazırlanmıştı. Sofraya pideler dizildi. Reçel, sucuk, pastırma, peynir ve zeytinler küçük tabaklar içinde sofraya yerleştirildi. Bol susamlı simitlerde alınmıştı. Oruç bozmak için tuz da unutulmamıştı. Yemek olarak tarçınlı toyga çorbası, Ankara tavası, kuru bamya, zeytinyağlı dolma, kelek turşusu, tel kadayıf ve zerdali kompostosu pişirilmişti. Bunların hepsi Ankaralı hocaların bayıldıkları nefis yemeklerdi.
08.05.2020
YUNUS EMRE (1240-1320) Yunus Emre (d. 1240 Sarayköy, Mihalıçcık, Eskişehir- ö. 1321), Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf ve filozof,Anadolu'da yaşamış tasavvuf ve halk şairi Türk İslam düşünürü. 1991 yılı UNESCO tarafından Yunus Emre'nin doğumunun 750. yılı olarak anılmıştır. Divan (Yunus Emre) Yunus Emre'nin şiirleri bu Divanda toplanmıştır. Şiirler aruz ölçüsüyle ve hece ölçüsüyle yazılmıştır. Fatih nüshası, Nuruosmaniye nüshası, Yahya Efendi nüshası, Kahraman (Karaman?) nüshası, Balıkesir nüshası, Niyazi Mısrî nüshası, Bursa nüshası diye nüsha (kopya)ları bulunmaktadır. Risaletü'n – Nushiyye 1307'de yazıldığı sanılmaktadır. Eser, mesnevi tarzında yazılmıştır ve 573 beyitten oluşmaktadır. Eser; dinî, tasavvufî, ahlakî bir kitaptır "Öğütler kitabı" anlamına gelmektedir.
06.03.2020
Yusuf Akçura, 1876 yılında Volga kıyısında bulunan Simbir şehrinde dünyaya geldi. Babası Hasan Beye ait çuha fabrikaları Rus ordusuna kaputluk kumaş imal ettiğinden varhklı bir aileye mensup idi. Yusuf, çocuk yaşta babasını kaybetti. Bu yüzden fabrikalann ağır yükü annesinin omuzlanna yüklendi. Yusuf, altı yaşındayken annesi kızakla kaza geçirince yatalak oldu. Doktorların tavsiyesi ile 1883 yılında annesi ile birlikte Odesa üzerinden İstanbul’ a geldiler.!
06.03.2020
Hepimizin Ezbere Bildiği Zeytinyağlı Yiyemem Aman Türküsünün Çok İlginç Hikayesi Daha önce sizinle birçok şarkının/türkünün hikayesini paylaşmıştık. Ancak bu kez anlatacağımız hikaye, hiç de alışık olduğumuz cinsten değil. Çünkü altında yarım kalmış bir aşk yok. Ticari çıkarlar, kandırılmış bir halk ve bu gibi sebeplerle yıllarca sağlıksız bir tüketime mecbur bırakılan insanlar var. İşte dinlerken büyük ihtimalle üzerine bir kez bile düşünmediğiniz, duyduğunuzda hayret edeceğiniz “Zeytinyağlı yiyemem aman” türküsünün hikayesi. “Zeytinyağlı Yiyemem Aman” isimli türkü, Bursa yöresine aittir…
06.03.2020


     
                                    Sosyal medya hesaplarımız ;

                  facebook ile ilgili görsel sonucu    instagram ile ilgili görsel sonucu    youtube ile ilgili görsel sonucu

Anket
"PAROLAMIZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" KİTABIMIZI OKUDUNUZ MU?
TÜRK İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ
OSMANLI DEVLETİ TARİHİ
abdullahhoca

SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE TEŞEKKÜRLER...
TARİH BİZDEN ÖĞRENİLİR.
Site Haritası